Kanały wentylacyjne i klimatzacyjne, tekstylne, materiałowe wykorzystywane w HVAC.
- Autor: portal wentylacje.pl
- Data: 12 sierpień 2024
- Czas czytania: ok. 13 min.
Kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne, tekstylne - materiałowe wykorzystywane w HVAC.
Poniższy artykuł opisuje zaawansowany system dystrybucji powietrza oparty na rurach - kanałach tekstylnych, znanych również jako włókniste tkaniny stosowane w systemach wentylacyjnych. Rury te wykonane są z elastycznej tkaniny, która pełni rolę kanałów do dystrybucji powietrza w różnego rodzaju pomieszczeniach. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów, rury te wykorzystują specjalny tryb klimatyzacji lub wentylacji, łącząc technologię przenikania powietrza przez włókna z dyszami strumieniowymi. Dzięki temu powietrze jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu, co prowadzi do bardziej jednolitego i efektywnego systemu klimatyzacji i wentylacji.
W ciągu ostatnich 20 lat systemy te były intensywnie rozwijane dzięki postępowi w technologii materiałów włóknistych oraz tekstylnych. Pozwoliło to na produkcję włókien o unikalnych właściwościach, co znacznie poszerzyło możliwości i zastosowanie tego typu systemów wentylacyjnych. Rury tekstylne są łatwe w demontażu, co ułatwia ich czyszczenie i konserwację, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach oraz zdrowia użytkowników. Systemy te mogą być również w pełni dostosowane pod względem wymiarów i koloru, co umożliwia ich indywidualne dopasowanie do specyficznych potrzeb każdego projektu.
Dzisiejsze systemy dyfuzorów tekstylnych są zbudowane z wysoce zaawansowanych technologicznie tkanin poliestrowych — materiałów, które nie rdzewieją ani nie korodują i nie wymagają żadnego uszczelniania, malowania ani wykańczania po zainstalowaniu. Materiał ten umożliwia niezwykle elastyczną konstrukcję wentylacji. Na rynku opracowano szeroką gamę opcji kanałów i rozprowadzania, z pełną linią różnych typów tkanin, kształtów kanałów, stylów montażu i metod rozprowadzania. Opcje te można łączyć w dowolnej liczbie konfiguracji, aby stworzyć w pełni dostosowany, precyzyjnie zaprojektowany system dystrybucji powietrza, który spełnia wymagania każdej przestrzeni.

Tkaniny zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności, łatwej pielęgnacji i wysokiej klasy higienie.
Tkaniny poliestrowe charakteryzują się niezrównaną wytrzymałością i trwałością. Są tkane z gładkim wykończeniem, które zapobiega wypadaniu włókien, co pozwala na stosowanie ich w pomieszczeniach czystych o wysokiej klasie czystości. Tkaniny poliestrowe składają się z przeplatających się włókien węglowych, które rozpraszają ładunki elektrostatyczne, a ich wykończenie stanowi powłoka antybakteryjna z nanocząstkami srebra. Wszystkie standardowe tkaniny posiadają certyfikaty, są łatwe w utrzymaniu i mają trwały wygląd, który nie zmienia się z biegiem czasu.
Rodzaje kanałów:
- tkaniny o dużej gramaturze
- bardzo ciężki, elastyczny materiał z włókna szklanego
- prawie sztywny materiał typu PVC
- superlekki materiał typu foliowego
- przezroczysty materiał wzmocniony siatką z włókien
Kanały tekstylne mają zaskakująco długą żywotność.
Wszystkie tkaniny objęte są wydłużoną gwarancją przez wielu producentów. Rzeczywiste użytkowanie w budynkach konsekwentnie wykazuje żywotność 15 lat lub dłuższą. Można śmiało powiedzieć, że kanały tekstylne mogą przez wiele lat służyć bez żadnych uszkodzeń nawet po wielokrotnym demontażu i montażu w celu ich wyczyszczenia.
W jakich najczęściej kolorach występują kanały tekstylne?
- Biały Pantone 0 Ral 9016
- Żółty Pantone 135 Ral 1017
- Jasnoszary Pantone 420 Ral 7035
- Ciemnoszary Pantone 424 Ral 7037
- Zielony Pantone 341 Ral 6024
- Czerwony Pantone 187 Ral 3001
- Jasnoniebieski Pantone 2915 Ral 5012
- Ciemnoniebieski Pantone 7462 Ral 5005
- Czarny Pantone 419 Ral 9017
Jaki jest sens kanałów wentylacyjnych tekstylnych?
Kanały powietrzne stanowią istotny element każdego systemu HVAC zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Niektóre z najbardziej istotnych funkcji tekstylnych kanałów powietrznych:
- Zapewnianie odpowiedniej wentylacji
- Regulacja temperatury
- Redukcja nieprzyjemnych zapachów w powietrzu
- Usuwanie zanieczyszczeń z powietrza
- Zapewnianie czystego powietrza
Czy systemy kanałów wymagają częstego czyszczenia?
Większość systemów kanałów nie wymaga częstego czyszczenia. Zalecany harmonogram czyszczenia może się różnić w zależności od konkretnego zastosowania niestandardowego kanału. Wskazane jest skonsultowanie się z ekspertem, aby kanały mogły być konserwowane w możliwie najbardziej wydajny sposób.
Jakie są korzyści z montażu tekstylnych systemów HVAC w rolnictwie?
Proces instalacji niestandardowych kanałów w obiektach rolniczych może przynieść korzyści na wiele sposobów, z których najbardziej znaczące obejmują:
- Kontrolę temperatury w gospodarstwie wewnętrznym przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów
- Zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności w zależności od rodzaju upraw
- Umożliwienie odpowiedniej wentylacji upraw
Czy istnieje minimalna/maksymalna długość zalecana dla złączek kanałowych z materiału?
Idealna długość kanałów materiałowych w dużej mierze zależy od konkretnego zastosowania, wymiarów pomieszczeń, wymagań dotyczących dystrybucji powietrza i innych czynników. Zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą w celu uzyskania dokładnego rozmiaru kanałów.
Czy kanały tekstylne wymagają dużej konserwacji?
Chociaż zalecana jest terminowa kontrola przewodów tekstylnych, najlepiej przynajmniej raz w roku, przewody
tekstylne charakteryzują się wysoką odpornością na zużycie. Są one całkowicie zmywalne, a proces instalacji
jest czysty i higieniczny, co gwarantuje wyjątkową wydajność przez wiele lat.
Opcje kanałów materiałowych
Systemy kanałów tekstylnych, od okrągłych po prostokątne, można wykonać z szerokiej gamy kształtów, dostosowując je do potrzeb ogrzewania i chłodzenia oraz wystroju wnętrza każdej przestrzeni. Na przykład kanały okrągłe mogą zajmować zbyt dużo miejsca w biurze z niskimi sufitami, podczas gdy szeroki i płytki kanał eliptyczny może okazać się idealnym rozwiązaniem. Wymagania konkretnego zastosowania, a także względy wizualne decydują o tym, jaki kształt najlepiej pasuje do danej przestrzeni.
- OKRĄGŁY: Okrągły jest zdecydowanie najpopularniejszym kształtem. Okrągłe dyfuzory łatwo schować, a jednocześnie dobrze sprawdzają się, gdy są wykonane tak, aby wyróżniać się w przestrzeni jako element projektu. Gdziekolwiek są zainstalowane okrągłe dyfuzory, dystrybucja powietrza jest specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić komfortowe, wolne od przeciągów przestrzenie.
- PÓŁOKRĄGŁY Półokrągłe są doskonałym wyborem do instalacji w niższych sufitach. Półokrągłe dyfuzory mogą być montowane wisząco lub na powierzchni sufitu.
- PROSTOKĄTNY Kanały prostokątne mogą być używane do zastosowań z ujemnym ciśnieniem (powrót) lub do bardziej powszechnego zasilania ciśnieniem dodatnim. Aluminiowa szyna na każdym rogu zapewnia wsparcie i naprężenie wzdłuż długości kanału, a równomiernie rozmieszczone pręty gwintowane zapewniają naprężenie szerokości wzdłuż kanału.
- ELIPSA Kanał eliptyczny jest często określany, gdy wysokość sufitu jest problemem. Objętość powietrza i dostępna wysokość określą szerokość elipsy. Zazwyczaj króciec wlotowy będzie znajdował się na górze kanału, tak aby nie był widoczny po zainstalowaniu. Podobnie jak w przypadku półokrągłych kanałów, kanały eliptyczne mogą być montowane wisząco lub na powierzchni sufitu.
- ĆWIERĆ-OKRĘGU Kanały ćwierćokrągłe wymagają połączenia ściana-sufit i są najczęściej stosowane w biurach i obszarach, w których brakuje miejsca. Kanały ćwierćokrągłe zapewniają wygodną wentylację w dyskretny sposób. Dodanie miękkiej tkaniny w narożnikach sufitu zmniejsza również pogłos dźwięku od ścian i sufitu.
Opcje montażu kanałów tekstylnych
Systemy dyfuzorów tekstylnych są często instalowane przy użyciu aluminiowych szyn, które mogą być montowane na powierzchni sufitu lub zawieszane za pomocą wieszaków kablowych lub prętów gwintowanych. Systemy można montować również przy użyciu kabla wysokiego napięcia, do którego dyfuzor jest zawieszany za pomocą klipsów lub haków. W zależności od rozmiaru dyfuzora może być wymagany system pojedynczy, podwójny lub potrójny, ewentualnie system kablowy. Oto najpopularniejsze style montażu zarówno w instalacjach podwieszanych, jak i powierzchniowych.
Instalacje podwieszane i powierzchniowe:
- 01 POJEDYNCZY KABEL Proste zawieszenie na pojedynczym drucie. POJEDYNCZY KABEL
- 02 ZAWIESZENIE MONTOWANE NA JEDNEJ TORÓWCE Pojedynczy profil (ścieżka). ZAWIESZENIE MONTOWANE NA JEDNEJ TORÓWCE
- 03 PODWÓJNA SZYNA MONTOWANA NA POWIERZCHNI PODWÓJNA SZYNA MONTOWANA NA POWIERZCHNI
- 04 PODWÓJNA SZYNA MONTOWANA NA ZAWIESZENIU PODWÓJNA SZYNA MONTOWANA NA ZAWIESZENIU
- 05 ZAWIESZENIE MONTOWANE PÓŁOKRĄGŁE ZAWIESZENIE MONTOWANE PÓŁOKRĄGŁE
- 06 Zawieszenie prostokątne Zawieszenie prostokątne
- 07 PODWÓJNY KABEL Montaż zawieszenia dwużyłowego. PODWÓJNY KABEL
- 08 MONTOWANA NA POWIERZCHNI POJEDYNCZA SZYNA Pojedynczy profil (ścieżka). MONTOWANA NA POWIERZCHNI POJEDYNCZA SZYNA
- 09 MONTAŻ ZAŚLEPKI KOŃCOWEJ MONTAŻ ZAŚLEPKI KOŃCOWEJ
- 10 PÓŁOKRĄGŁY MONTOWANY NA POWIERZCHNI PÓŁOKRĄGŁY MONTOWANY NA POWIERZCHNI
- 11 ĆWIERĆWAŁEK MONTOWANY NA POWIERZCHNI ĆWIERĆWAŁEK MONTOWANY NA POWIERZCHNI
- 12 MONTOWANE NA POWIERZCHNI PROSTOKĄTNE MONTOWANE NA POWIERZCHNI PROSTOKĄTNE

Rodzaje otworowania w kanałach tekstylnych
Możliwości tekstylnego rozprowadzania powietrza w połączeniu z szeroką gamą dostępnych kształtów pozwalają na zaprojektowanie precyzyjnie zaprojektowanych systemów rozprowadzania powietrza dla praktycznie każdej przestrzeni.
DUŻE DYSZE DO TKANIN
Duże dysze tkaninowe są skonstruowane z integralnym ręcznym tłumikiem do precyzyjnego wyważania, co zapewnia równomierną wentylację w dużych przestrzeniach o dużym zapotrzebowaniu objętościowym i dużych odległościach rzutu, takich jak zakłady produkcyjne i magazyny. Duże dysze są dostępne w wersji o stałym kierunku lub regulowanej, aby umożliwić precyzyjną kontrolę użytkownika.
MIKROPERFORACJE
Unikalny wycinane laserowo otwory zapewniają najbardziej wydajną i najskuteczniejszą dystrybucję powietrza na krótszych dystansach. Dyfuzory z mikroperforacjami zapewniają komfortową, wentylację w biurach, klasach i innych instalacjach na niższych sufitach.
MAŁE DYSZE DO TKANIN
Nasze małe dysze materiałowe są ultradźwiękowo spawane do kanału i idealnie nadają się do zastosowań ze średnimi i długimi odległościami rzutu. Wszystkie dysze materiałowe są wykonane z tego samego materiału co same dyfuzory, co gwarantuje idealne dopasowanie kolorów i pełną odporność ogniową systemu.
Jak działa system kanałów tekstylnych?
System kanałów tkaninowych działa poprzez rozprowadzanie powietrza przez specjalnie zaprojektowany kanał wykonany z tkaniny. Działa podobnie jak tradycyjne kanały metalowe, ale umożliwia bardziej równomierną i wydajną dystrybucję powietrza bez ryzyka kondensacji dzięki zastosowaniu materiałów przepuszczalnych.
>Jakie są zalety kanałów materiałowych w porównaniu z kanałami metalowymi?
Kanały materiałowe oferują kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi kanałami metalowymi. Są lżejsze, bardziej ekonomiczne, łatwe w instalacji, nie pocą się, nie rdzewieją ani nie korodują i zapewniają lepszą dystrybucję powietrza. Ponadto można je prać w celu utrzymania higieny, co jest szczególnie korzystne w środowiskach takich jak zakłady przetwórstwa żywności lub szpitale.
Jak czyścić kanały materiałowe?
Nasze kanały materiałowe są zaprojektowane tak, aby były łatwe do czyszczenia. Większość można prać w standardowej pralce, ale sprawdź szczegółowe instrukcje czyszczenia dla swojego modelu.
Czy systemy kanałów materiałowych można dostosowywać?
Tak, systemy kanałów tkaninowych można dostosować do konkretnych wymagań każdego środowiska. Obejmuje to różne kształty, rozmiary, kolory, grafiki, wzory i opcje rozprowadzania powietrza, aby sprostać wyjątkowym potrzebom architektonicznym lub estetycznym.
Najnowocześniejsza technologia zapewniająca pasażerom komfort przez cały rok. Wiodący w branży dyfuzor membranowy Prihoda rozwiązuje podstawowy problem fizyczny: jak używać jednego dyfuzora kanałowego do ogrzewania i chłodzenia bez utraty ciepła lub wdmuchiwania zimnego powietrza do pomieszczenia? Gdy pojedynczy system dyfuzora oparty na chłodzeniu działa w trybie ogrzewania, ciepłe powietrze unosi się i nigdy nie dociera do strefy przebywania ludzi. A gdy system oparty na ogrzewaniu działa w trybie chłodzenia, chłodne powietrze jest wdmuchiwane bezpośrednio do przestrzeni przebywania ludzi. Innowacyjne rozwiązanie Prihoda było pierwszym w branży i nadal wyznacza standardy wyższości inżynieryjnej: ruchoma, nieprzepuszczalna membrana wewnątrz dyfuzora unosi się lub opuszcza, aby uszczelnić perforacje grzewcze lub chłodzące, gdy wymagany jest drugi tryb. Wyższość inżynieryjna dyfuzora membranowego Prihoda umożliwia teraz dostarczanie ogrzewania i chłodzenia z tych samych dyfuzorów, zapewniając całoroczny komfort użytkowników bez względu na porę roku.
Chłodzenie bez przeciągów.
Gdy system jest w trybie chłodzenia, membrana dyfuzora jest wciągana do dolnej części dyfuzora, co uszczelnia perforacje grzewcze wzdłuż dolnej części i otwiera chłodzące mikroperforacje na górze. Chłodne powietrze wydostaje się przez mikroperforacje wzdłuż górnej powierzchni i delikatnie opada do przestrzeni, zapewniając chłodzenie bez przeciągów.
Delikatne i wydajne ogrzewanie.
Gdy występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie, dyfuzor membranowy jest wypychany w górę w kierunku dachu dyfuzora, uszczelniając górne mikrootwory i otwierając większe otwory poniżej. Ciepłe powietrze jest następnie kierowane prosto w dół do strefy zajmowanej, zapobiegając rozwarstwieniu chłodniejszego powietrza poniżej i utracie gorącego powietrza na poziomie sufitu. Rezultatem jest komfortowo ogrzana przestrzeń.

Projektowanie kanałów tekstylnych, wentylacyjnych i obliczenia
Produkty takie jak kanały wentylacyjne, tekstyle są tworzone na zamówienie, aby pasowały do Twojego budynku i konkretnych potrzeb jego mieszkańców. Ponieważ nie są to produkty uniwersalne, dostępne od ręki, proces projektowania analizuje wiele zmiennych, aby zapewnić optymalne rozwiązanie dla każdej przestrzeni.
Szczegółowa analiza obliczeniowa
Zaczynając od podstawowych elementów projektu — rodzaju zastosowania, wymaganej ilości powietrza i wysokości instalacji — należy obliczyć dokładne parametry niezbędne do optymalnego systemu dystrybucji powietrza w danej przestrzeni. Wymagane jest, aby zaprojektować precyzyjne rozwiązanie, które spełni potrzeby użytkowników.
Zmieniając dowolną liczbę zmiennych, możemy bardzo precyzyjnie rozprowadzić powietrze w dowolnej przestrzeni, zarówno pod względem kierunku, jak i objętości.
Symulowane wzorce przepływu powietrza dla optymalnego komfortu
Gdy znane są cele i specyfika projektu, należy określić optymalne rozmiary kanałów, obliczyć straty ciśnienia w systemie i dostosować schemat przepływu powietrza. W tym celu powinno się wygenerować spersonalizowaną specyfikację i wycenę dla dokładnych wymagań.
Niektóre firmy mają możliwości generować graficzne profile zarówno kierunku, jak i prędkości powietrza, z kodowaniem kolorów, które wskazuje prędkość, gdy powietrze oddala się od dyfuzora. Głównym celem jest zawsze osiągnięcie określonej prędkości powietrza w dowolnej odległości od dyfuzora, a te graficzne profile dają wyraźny obraz tego z góry, na etapie planowania. Daje to możliwość dokładnego projektowania w celu uzyskania optymalnej skuteczności. Tylko profesjonalna firma może zapewnić ten poziom szczegółowości w projektowaniu dystrybucji powietrza.
Projektowanie dźwięku na każdym poziomie
Ważne jest, aby pamiętać, że dyfuzory materiałowe nie pozwolą na pogłos dźwięku przez nie, hałas wybijający się z wentylatora będzie najwyższy przy przejściu z metalu na tkaninę i należy wziąć pod uwagę tłumienie dźwięku. Tłumiki dźwięku dostępne na rynku są alternatywą dla tradycyjnych tłumików kanałowych lub kanałów wyłożonych.
Skuteczne zmniejszanie dźwięku systemu
Dźwięk generowany przez działanie wentylatora w systemie kanałów wentylacyjnych, tekstylnych lub ruch powietrza jest często problemem w przypadku tradycyjnych metalowych systemów HVAC. Kanały materiałowe nie przenoszą dźwięku w ten sam sposób, więc często nie jest to problem. W środowiskach, w których hałas stanowi poważny problem, tłumiki dźwięku dostępne na rynku redukują hałas systemów na wlocie dyfuzora. Tłumiki są najczęściej w kolorze dyfuzora i idealnie komponują się z resztą systemu.
Tłumik dźwięku kanału tekstylnego
Zazwyczaj tłumik dźwięku jest zaprojektowany tak, aby pochłaniać dźwięk z powietrza, zanim dotrze ono do kanału. Dzięki temu system operacyjny jest bardzo cichy. Po zainstalowaniu na wlocie cichych dyfuzorów w zastosowaniach wrażliwych na dźwięk, tekstylny tłumik dźwięku łagodzi hałas systemowy z jednostki przetwarzania powietrza, zapewniając cichą i wydajną dystrybucję powietrza w całym pomieszczeniu.
Kluczem jest unikalna konstrukcja
Podstawą jego unikalnej konstrukcji jest 4-calowa ściana izolacji z wełny mineralnej, osłonięta aluminium. Wewnętrzna ściana jest mikroperforowana, aby osiągnąć większe tłumienie, a izolowane przegrody, również wykonane z mikroperforowanej tkaniny, dodatkowo pochłaniają dźwięk. Membrana z nieprzepuszczalnej tkaniny zapobiega ucieczce włókien szklanych. A pełnoobwodowe pierścienie ze stali nierdzewnej wszyte w jednostkę zapewniają stabilność. QuieTex® jest lekki i dobrze współpracuje z materiałowymi lub metalowymi systemami HVAC.
Dyfuzory materiałowe do sufitów podwieszanych
Ciekawym wynalazkiem jest dyfuzor w całości wykonany z tkaniny umieszczonej na lekkiej aluminiowej ramie. Ukryta komora może być wykonana z izolowanej lub nieizolowanej tkaniny włókninowej i zawiera wszytą perforowaną przegrodę, która gwarantuje równomierne rozprowadzanie powietrza z całego dyfuzora. Podobnie jak w przypadku wszystkich systemów każdy otwór wentylacyjny jest cięty laserowo, co zapewnia precyzyjną, wydajną i trwałą konstrukcję. Konstrukcja zapewnia doskonałą indukcję i mieszanie, co przekłada się na większy komfort użytkowników, dodatkowo cała konstrukcja wykorzystuje specjalne kieszenie kanałowe, które kierują przepływ powietrza w wielu kierunkach, a wszystko wykorzystuje małe perforacje do rozprowadzania laminarnego przepływu o niskiej prędkości w środowiskach o krytycznym znaczeniu, takich jak laboratoria i pomieszczenia czyste.
Specjalnie zaprojektowane komory wlotowe zapewniają równomierne dostarczanie powietrza
Powietrze nawiewane jest równomiernie rozprowadzane w nawiewniku za pomocą specjalnie dostosowanych plenum z tkaniny, co minimalizuje straty ciśnienia. Zintegrowana przesłona wyrównująca gwarantuje równomierne rozprowadzanie powietrza w całym dyfuzorze. Zazwyczaj dyfuzor jest zapinany na suwak w tylnej części. Dzięki temu dyfuzor można łatwo wyjąć w celu czyszczenia lub zmiany kierunku przepływu powietrza.