wentylacje@wentylacje.pl +48 58 582 60 70

Projektowanie w BIM - branża HVAC - wentylacje i klimatyzacje.


  • Autor: portal wentylacje.pl
  • Data: 15 lipiec 2024
  • Czas czytania: ok. 12 min.

Projektowanie w BIM - branża HVAC - wentylacje i klimatyzacje.

Gdy przyjrzymy się branży klimatyzacji i wentylacji HVAC, zwłaszcza w sektorze budowlanym, od etapu projektowania do eksploatacji i konserwacji, ogromna ilość siły roboczej jest wymagana na różnych etapach, takich jak projektowanie systemu, szacowanie obciążenia, koordynacja, kalkulacja kosztów, harmonogram prac, symulacja energetyczna oraz eksploatacja i konserwacja. Te różne etapy wymagają różnych umiejętności w wykonywaniu tych czynności. Oprócz tego wiele problemów pojawia się z powodu braku koordynacji. Korzystanie z modelu informacyjnego (BIM) od początku projektu pomaga inżynierom i projektantom podejmować lepsze decyzje na wcześniejszym etapie procesu. W ten sposób BIM zapewnia kompletne rozwiązanie od projektowania po eksploatację i konserwację. BIM to nie tylko oprogramowanie, ale współpraca różnych branż w jednym module, dzięki czemu wszystkie działania związane z ukończeniem projektu mogą być łatwe. BIM zapewnia kompletne rozwiązanie, które może zaprojektować system, łatwo oszacować obciążenie cieplne, koszty i szacowanie, wizualizację i wykrywanie kolizji. Te wyniki symulacji mogą pomóc projektowi poznać szczegóły zużycia energii, dzięki czemu można zmienić projekt, aby osiągnąć oszczędność energii przewidzieć późniejszą konserwację i eksploatację systemu klimatyzacji i wentylacji.

Architekci, inżynierowie budowlani, inżynierowie, kierownicy projektów i wykonawcy to profesjonaliści, którzy muszą ze sobą współpracować, aby pomyślnie ukończyć projekt. Wszyscy ci profesjonaliści na różnych etapach projektu, biorą udział w postępie budowy pod względem jej statusu, czasu, kosztów i jakości. W praktyce będzie to wiązać się z wieloma komplikacjami. Bez względu na to, jak prosty jest projekt budowlany, od wstępnego planowania do ukończenia zawsze pojawiają się pytania w zrozumieniu danych projektowych. Aby stawić czoła tym problemom, BIM jest najlepszym rozwiązaniem, aby połączyć wszystkie branże w jeden wspólny projekt. BIM to wielowymiarowy proces, który może dostarczyć nam informacji wraz z wizualizacjami 3D w środowisku danych wspólnego modelu. Kierownicy projektów z różnych dziedzin będą używać specjalistycznych narzędzi do tworzenia wymaganego projektu i informacji dla budowy a wszystkie te pliki zawierające szczegółowe informacje, w tym wszystkie jego unikalne cechy, są przechowywane w tym samym projekcie, aby ułatwić pracę. Aby przeanalizować projekt i zaprezentować informacje na temat tych wielowymiarowych aspektów, wygenerowano model z idealnymi warunkami do pokazania wszystkich niezbędnych wymiarów, które są możliwe do uzyskania przez narzędzie już od etapu koncepcyjnego.

Projektowanie w bim dla hvac - wentylacje i klimatyzacje w Revit.


Zastosowanie BIM w HVAC.

BIM jest pojedynczym punktem odniesienia dla informacji i działań operacyjnych mających wiele wymiarów, w których drugi wymiar narzędzia w tym projekcie zapewnia nam możliwość dokonywania szacunków obciążenia cieplnego, wymiarowania kanałów, wymiarowania rur, projektowania kanałów i rur. Obliczenia obciążenia cieplnego można łatwo przeprowadzić, jeśli podane są właściwości obudowy budynku, takie jak ściany, podłoga, sufit, płyta, typ budynku, lokalizacja budynku, aktywność w budynku, obciążenie oświetleniem, obciążenie sprzętem, liczba osób itp., muszą zostać określone. Znając wymagane obciążenia grzewcze i chłodzące, projektuje się pożądany kanał. Zwykle projektowanie kanału jest dość skomplikowanym zadaniem, jeśli chodzi o dobór wielkości kanału w różnych obszarach, aby zapewnić pożądaną klimatyzację, ale BIM podaje nam wymiarowanie kanału zgodnie z obliczeniami.



Widok 3D w BIM daje możliwości wykrywania kolizji i wizualizuje wszystkie branże w jednym momencie.

W modelu 3D widać kompletne wizualizacje całego budynku i instalacji. Wszystkie komponenty inżynieryjne budynków wraz z ich strukturalnymi i architektonicznymi można oglądać w 360 stopniach w różnych zakresach ramek widoku, takich jak renderowany szkielet itp. Modelowany budynek można wizualizować za pomocą przejścia, które da nam możliwość przemieszczania się po całym budynku wewnątrz i na zewnątrz. Znaczenie narzędzia leży w jego najważniejszej funkcji wykrywania kolizji w budynku w odniesieniu do komponentów budynku, a także między różnymi branżami. Model w Revit, wykonuje wykrywanie kolizji a także może generować raport. To wykrywanie kolizji można wykonać dla całego budynku na raz, a także można je wykonać dla pożądanych obszarów budynku.



Szybsze kosztorysowanie wentylacji i klimatyzacji poprzez BIM.

Modelowany projekt zawieraja dość dużo informacji, aby łatwiej realizować montaż, ale jedną z najważniejszych rzey jest szacowanie budżetu. Aby oszacować budżet projektu, należy podać szacunki kosztów dla wybranych materiałów i produktów. Ułatwi to wygenerowanie kosztów dla konkretnych branż i systemów w budynku takich, jak wentylacje i klimatyzaje.



Wydajność cieplna budynku dzięki BIM w HVAC.


Wydajność cieplna budynku i obliczenia dzięki parametrom BIM.

W każdym konwencjonalnym klimatyzowanym budynku system klimatyzacji zazwyczaj zużywa maksymalną moc, dlatego też poświęcając odrobinę uwagi minimalizacji zużycia energii, można uzyskać znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie. Głównym celem symulacji zużycia energii w budynku jest prognozowanie miesięcznego i rocznego zużycia energii przez system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) w odniesieniu do komfortu cieplnego i jakości powietrza w pomieszczeniach.



Poprzez BIM i dokładną parametryzację HVAC przewidywanie konserwacji i eksploatacji budynku jest dużo łatwiejsze.

W Revit można łatwo utrzymywać i pobierać informacje o systemie HVAC wraz ze wszystkimi komponentami elektrycznymi, w tym panelami elektrycznymi, obwodami, oświetleniem, gniazdkami, systemami sterowania i nie tylko. BIM łatwo tworzy szczegółowy elektroniczny spis systemów HVAC obiektu, korzystając z wstępnie zdefiniowanych standardów komponentów z kluczowymi informacjami, takimi jak numer modelu, wymagania dotyczące zasilania, obciążenie cieplne i informacje o dostawcy. Modele Revit są często wypełniane szeroką gamą sprzętu z różnych kategorii a każdy indywidualny składnik wyposażenia jest dostarczany ze znaczną ilością danych parametrycznych już wbudowanych w jego system.



Korzyści BIM w HVAC.


BIM w HVAC to same korzyści.

Building Information Modeling (BIM) to proces współpracy w ramach projektu, który zapewnia ramy dla interakcji branż w celu usprawnienia i ulepszenia projektu, ustalenia wytycznych i obowiązków dotyczących transferu danych oraz, ogólnie rzecz biorąc, zwiększenia jakości przy jednoczesnym obniżeniu kosztów projektu.


Korzyści w branży HVAC, które można dostrzec dzięki BIM:

  • Ulepszona wizualizacja projektu, komunikacja zamierzeń projektowych.
  • Lepsza współpraca i redukcja liczby rewizji i poprawek.
  • Można optymalizować swoje działania budowlane i koordynację zespołu.
  • Integracja BIM z modelami symulacyjnymi umożliwia rozwój wydajnego, ekonomicznego i zrównoważonego budownictwa.
  • Integracja BIM z modelem symulacyjnym pozwala zespołowi projektowemu na ogólne zmniejszenie zużycia energii i poprawę wydajności budynku.

Model graficzny

opracowany w określonym oprogramowaniu do tworzenia BIM przy użyciu technologii obiektowej w celu symulacji rzeczywistego świata


Model niegraficzny

przechowywany w arkuszach kalkulacyjnych, bazach danych, usługach sieciowych lub innych formatach plików, w których można przechowywać informacje powiązane z informacjami graficznymi.


Dokumentacja

powinna być dwukierunkowo powiązana zarówno z modelem graficznym, jak i niegraficznym, aby mieć pewność, że każda zmiana informacji w dowolnym z nich zostanie automatycznie uwzględniona w najnowszych wersjach dokumentacji. Razem tworzą one model informacji o budynku, który powinien być jedynym źródłem prawdziwych informacji.



Korzyści BIM w HVAC - klimatyzacje i wentylacje.


Więcej o korzyściach BIM dla branży HVAC.


Po pierwsze: redukcja błędów.

Modele BIM pomagają projektantom systemów HVAC budować cały system kanałów w modelu 3D proponowanej konstrukcji. Pracując z precyzyjnymi pomiarami, kosztorysanci i specjaliści mogą zaprojektować najkorzystniejsze długości kanałów oraz najbardziej wydajne zakręty i złączki, unikając przy tym konfliktów z innymi branżami, takimi jak elektryka i hydraulika. Dzięki możliwości bardziej precyzyjnego wykonania potrzebnych kanałów i uniknięciu konfliktów branżowych, które często skutkują koniecznością wprowadzania zmian na miejscu, BIM oszczędza czas i pieniądze w ramach projektów.


Współpraca.

Modele BIM mogą być udostępniane między branżami i wykorzystywane do wizualizacji projektów w całości. Prowadzi to do doskonałej komunikacji i współpracy, takiej jak precyzyjne szacowanie, wydajne planowanie materiałów i przepływów pracy oraz szybkie rozpowszechnianie zmian. Informacje o szacunkach i projektach mogą być udostępniane i dostępne z jednego zasobu w chmurze. Dzięki BIM złożone dane operacyjne i planistyczne stają się przejrzyste i łatwe do udostępniania — od architekta po producenta systemów HVAC, od planowania po montaż na miejscu.


Poprawiona produktywność.

Tworząc jeden dokładny projekt, który jest na bieżąco aktualizowany, modele BIM eliminują potrzebę podwójnego wprowadzania danych, jednocześnie skracając czas akceptacji wprowadzonych danych. Usprawniając komunikację poprzez BIM, zmiany w projekcie, eliminują kolizje i ułatwiają projektowanie instalacji co podnosi produktywność wykonawców.


Pomaga zmniejszyć ilości odpadów poprzez prezycyjne projektowanie i optymalizację.

Eliminacja odpadów staje się krytycznym celem. Dzięki wykorzystaniu Building Information Modeling szacunki materiałów HVAC mogą być dokładne, a odpady produkcyjne są redukowane. Ponieważ BIM pomaga unikać konfliktów z innymi branżami, zmniejsza się liczba przeróbek na miejscu, co pozwala zaoszczędzić na zmarnowanych kanałach i kształtkach. Optymalizując pracę na miejscu poprzez efektywne projektowanie, BIM pomaga ograniczyć ilość odpadów od etapu produkcji na linii produkcyjnej po montaż kanałów przez zespół na miejscu.


Wyższa jakość w całym cyklu "życia" budynku.

Korzyści z Building Information Modeling nie ograniczają się do projektowania, rozwiązywania konfliktów i redukcji błędów. Ostatnią i być może najważniejszą korzyścią BIM jest zapewnienie długoterminowych oszczędności poprzez zapewnienie jakości projektu. Gdy kanały są wydajnie zaprojektowane i dobrze dopasowane do systemu HVAC budynku, zużycie zarówno samego kanału, jak i systemu HVAC jest zmniejszone, co pomaga znacznie obniżyć ogólne koszty eksploatacji. Precyzja BIM dostępna obecnie przyczynia się do wydłużenia żywotności komercyjnych systemów HVAC do trzech dekad i więcej. BIM zapewnia potężne możliwości wykonawcom HVAC. Wykorzystując BIM, producenci kanałów i wykonawcy mechaniczni mogą doświadczyć znacznych ulepszeń harmonogramów i kosztów, a także większej wydajności systemu. BIM może pomóc w wyższej jakości produkcji, mniejszej liczbie błędów i mniejszych konfliktach na całej linii. Korzyści płynące z modelowania informacji o budynku prowadzą do uzyskania przewagi konkurencyjnej na każdym poziomie.